LITERÁRNÍ EVROPOU – 14. ETAPA [1564,20 km za týden] ČÁST PRVNÍ: IRSKO
Nejprve jsme zamířili na Dublinský hrad. V Síni sv. Patrika se slaví nástup každého nového irského prezidenta do úřadu. V hradním areálu lze bezplatně navštívit knihovnu Chester Beatty Library s bohatou sbírkou rukopisů, vzácných knih, grafik, miniatur a dekorativního umění z různých částí světa.
O irských spisovatelích jsme se mohli nejvíce dozvědět v Muzeu irské literatury, jež se nachází poblíž historického parku St. Stephen's Green.
Dlouhá je irská tradice vyprávění příběhů a záliba Irů ve vtipné konverzaci. Ne nadarmo se říká: Every Irishman is a poet at heart (Co Ir, to srdcem básník).
Černý humor, satira a schopnost zachovat si veselý nadhled za každých okolností se objevuje ve známých dílech, jakými jsou například román "Třetí strážník" Flanna O'Briena
https://www.kdd.cz/file.php?id=2688
nebo drama "Hrdina Západu" Johna M. Synge.
Milovníci knihoven a starých knih by si neměli nechat ujít návštěvu nejstarší irské univerzity Trinity College, založené roku 1592 královnou Alžbětou I.. Většina turistů sem míří kvůli "Knize z Kellsu", jednomu z nejvzácnějších uměleckých děl Irska. Rukopisný evangeliář s množstvím miniatur je tak nádherný, že ho prý museli vytvořit sami andělé. Kniha byla dokončena kolem roku 800 a k jejímu sepsání bylo zapotřebí kůží ze 185 telat. Obsahuje 680 stran, přičemž téměř každá z nich se svými vzory a barvami liší od ostatních.
Součástí prohlídky Staré knihovny (Old Library) je i její hlavní síň zvaná Long Room, 65 m dlouhý sál, v němž je uloženo 200 000 nejstarších svazků. V knihovně trávili jistě mnoho hodin i zdejší slavní studenti, mezi něž patří spisovatelé jako Oscar Wilde, Samuel Beckett, Jonathan Swift či Bram Stoker, autor známého Drákuly.
Katedrála sv. Patrika je největším kostelem v Irsku. Jako děkan zde působil 33 let Jonathan Swift (1667-1745) – slavný autor fantastického satirického cestopisu „Gulliverovy cesty“. Je v katedrále také pochován.
Proberme si chronologicky několik slavných dublinských rodáků.
Richard B. Sheridan (1751-1816) byl irský dramatik, spisovatel, politik a divadelní podnikatel. Jeho nejslavnějším dílem je divadelní hra „Škola pomluv“ (The School for Scandal) z roku 1777, jež bývá označována za klasiku žánru zvaného "komedie mravů". Napsal ji pro Theatre Royal v Drury Lane v Londýně, kteréžto divadelní scény byl dlouholetým majitelem.
Chcete-li si tuto hru poslechnout ve skvělém obsazení, najdete ji v KTN jako rozhlasovou inscenaci z roku 1970:
https://biblio.oui.technology/biblio/catalog/7874
Jedním z nejslavnějších irských autorů je Oscar Wilde (1854-1900) – dramatik, básník, esejista a prozaik. K jeho významným dílům patří hra „Jak je důležité míti Filipa“, román „Obraz Doriana Graye“ a kniha pro mládež „Strašidlo cantervillské“. Proslulá je i jeho „Balada o žaláři v Readingu“.
V našich knihovnách najdeme také jeho básně, pohádky, úvahy a dopisy i několik divadelních her.
James Joyce (1882-1941) náleží mezi klíčové představitele modernistické literatury. V jeho díle jsou častými motivy jeho rodné město a římskokatolická církev.
Modern Library označila Joyceovy knihy „Odysseus“ (s hrdinou Leopoldem Bloomem) za první a „Portrét umělce v jinošských letech“ za třetí největší anglicky psané romány 20. století. 16. červen je od roku 1954 slaven v Irsku jako Bloomsday – oficiální státní svátek upomínající na Joyceovu památku.
Knihu Odysseus najdeme v KDD:
https://www.kdd.cz/file.php?id=26350
„Portrét umělce v jinošských letech“ zase nabízí KTN v podání Kamila Švejdy:
https://biblio.oui.technology/biblio/catalog/author/4408/4130
John Connolly (*1968) se proslavil sérií románů se soukromým detektivem Charliem Parkerem. Milovníci thrillerů mohou sáhnout do KDD:
https://www.kdd.cz/index.php?page=edice&id=1138
V Sandymountu u Dublinu se narodil William Butler Yeats (1865-1939) – básník a dramatik, ale také politik, mystik a astrolog, první irský nositel Nobelovy ceny za literaturu (1923).
V letech 1890-1920 byl Yeats vůdcem irského národního obrození. Stal se spoluzakladatelem Irské literární společnosti v Londýně a Národní literární společnosti v Dublinu. Spolupracoval na obrození irského divadelnictví. Jeho snahy vyvrcholily roku 1904 založením irského národního divadla Abbey Theatre v Dublinu, jehož byl spoluředitelem a které uvádělo jeho hry.
Svým dílem se Yeats stal předním reprezentantem tzv. keltské renesance. S titulem doktor literatury má na kontě 9 básnických sbírek, 32 divadelních her a 8 prozaických děl.
Jen o dva roky později obdržel Nobelovu cenu za literaturu George Bernard Shaw (1856-1950) – dramatik, politik, novinář…
„Pygmalion“, snad nejslavnější Shawova komedie, byla hraná nejprve roku 1913 ve Vídni, v Berlíně a v Praze; ještě větší proslulosti dosáhla díky muzikálové a filmové adaptaci „My Fair Lady“.
Z Foxrocku nedaleko Dublinu pocházel Samuel Beckett (1906-1989) – irský básník, prozaik a dramatik (tvořící anglicky i francouzsky), představitel absurdního dramatu. V roce 1969 získal Nobelovu cenu za literaturu.
S jeho jménem je spojeno především absurdní drama „Čekání na Godotta“, které najdete v KTN i KDD spolu s několika dalšími autorovými díly.
No ale pohněme se dál.
Město Wexford leží u ústí řeky Slaney poblíž jihovýchodního cípu Irského ostrova.
Zdejším rodákem je Eoin Colfer (*1965) – autor knih pro mládež. Jeho díla v sobě mají prvky sci-fi, fantasy a inteligentního humoru. Známá je především série, jejíž hrdinou je Artemis Fowl. Spolu s dalšími autorovými knihami ji najdeme v KTN i KDD.
Chtělo by to také zmínit nějakou ženu a zástupce mladé generace, což?
Obojí splňuje Sally Rooney (*1991). Její rodiště, Castlebar, hlavní město hrabství Mayo, jsme našli až na severozápadě země.
V roce 2013 zvítězila na Mistrovství Evropy univerzit v debatování a napsala o tom esej. [Jestli se soutěží v tom, kdo koho uštěká, tak bychom mohli přihlásit některého z našich psů!]
Jako spisovatelka a scenáristka se zaměřuje na zkoumání především partnerských vztahů dnešních dvacátníků a třicátníků, mezi nimiž panuje třídní, mocenská či jiná nerovnost. Vysloužila si tak přízvisko „hlas generace mileniálů“.
V prvotině „Rozhovory s přáteli“ zkoumala poměr univerzitní studentky a staršího úspěšného herce (podle románu vznikl v roce 2022 televizní seriál).
V „Normálních lidech“ se zaměřila na milenecký pár pocházející z rozdílných socioekonomických vrstev (kniha získala titul Irský román roku 2018, v roce 2020 byla adaptována do podoby televizního seriálu).
Další romány „Kdepak jsi, krásný světe“ a „Intermezzo“.
Některá její díla najdete v našich knihovnách.
Trochu problém máme se zařazením zatím posledního irského nobelisty. Seamus Heaney se totiž narodil roku 1939 u Castledawsonu v hrabství Londonderry v Severním Irsku, a zemřel roku 2013 v Dublinu v Irské republice. Ale tam jsme pobývali dost dlouho a jistě by stálo za to podívat se i do Severního Irska.
Heaney, absolvent Královské univerzity v Belfastu, vysokoškolský pedagog (i v USA), dramatik, herec a básník především díky poezii obdržel Nobelovu cenu za literaturu za rok 1995.
První výbor z jeho básní pod názvem „Přezimování pod širým nebem“ u nás vydal Odeon už před 40 lety.
Patrick Taylor (*1941) je severoirský spisovatel a lékař, který se proslavil svou sérií "Irish Country", humorně líčící starosti i radosti obyvatel fiktivní vesnice Ballybucklebo poblíž Belfastu. Mnohočetná Série vychází z Taylorových vlastních zkušeností venkovského lékaře.
Zkuste si z KTN nebo KDD přečíst první díl „Doktore, fofrem, jde o život!“ a uvidíte, jestli sáhnete i po dalších.
A pak nás čekala přeprava z Belfastu přes Severní průliv, jenž spojuje Irské a Hebridské moře, abychom se dostali do Skotska.
#VirtualniPochody
#LiterarniEvropou
Obrázky